Як навчити дитину читати швидко та правильно

Як навчити дитину читати швидко та правильно

Сучасні батьки прагнуть навчити дитину читати самостійно, не відкладаючи це до початку школи. До цього заохочують методики раннього розвитку дітей та елементарне бажання краще підготувати малюка до шкільного життя. З перших днів за партою маленькому першокласникові доведеться освоювати надто багато всього, тож чудово, якщо принаймні читання не буде для нього новинкою.

Уміння читати як базова підготовка до першого класу

Багато батьків переймаються тим, як заохотити дитину до навчання. Якщо знайомство з книгами сподобається майбутньому першокласникові, то й перший шкільний рюкзак він складатиме охочіше, і йтиме у школу з більшим бажанням. Однак відкрити для малюка світ книги - це лише половина справи. Іншими, не менш цікавими аргументами на користь вступу до школи можуть слугувати перспектива знайти нових друзів чи користування красивим шкільним приладдям. Так, запосиланнямможна вибрати оригінальний ранець або рюкзак, який майбутній школяр захоче одягнути на плечі, щойно побачить.

ле повернімося до читання. Сучасні малюки повинні порозумітися з алфавітом ще до того, як переступлять поріг класу. При цьому одні діти легко освоюють це вміння вже у 3-4 роки, інших важко навчити у 6. То коли ж точно треба починати вчити абАетку?

Справа не у віці, кажуть педагоги та психологи. Важлива психологічна готовність, що є індивідуальним показником. Існує кілька ознак, які свідчать про те, що малюк зацікавлений у ознайомленні з літерами. Жвава реакція на книги, бажання гортати їх, зацікавлення вивісками, уміння розрізняти однакові звуки - це ті дзвіночки, на які повинні реагувати батьки. До того ж, якщо майбутній першокласник вільно розмовляє, вимовляє усі звуки, має гарну просторову орієнтацію та достатньо посидючий, шанси швидко навчити читати збільшуються.

Створення правильного середовища

Один із способів швидко навчити читати полягає у створенні такої атмосфери, коли крихітка з найперших днів звикне до книг. Для цього читайте дитині і читайте просто для себе. Малюки схильні повторювати приклад батьків, тож чим частіше бачитимуть вас за книгою, тим швидше самі захочуть розуміти написаний текст. Починати читати для свого чада вголос ніколи не рано. Доведено, що читання немовлятам сприяє ранньому розвитку мозку та покращує мову, грамотність, соціальні навички.

Слід зацікавити дитину історією - для цього читайте емоційно, голосно, з запалом. Навіть не розуміючи всього змісту, крихітка зауважить емоції, це принесе розуміння, що текст може викликати захват, сміх, радість та ін. Водіть пальцем по сторінці і переконайтеся, що дитина бачить палець, який вказує на слова. Так поступово малюк почне розуміти, що рядки на сторінці пов’язані зі словами, які вимовляються.

Читаючи трішки старшим, можна ставити запитання про деталі історії, щоб тренувати уважність та співучасть. Створіть домашню бібліотеку не лише для себе, а й для свого синочка чи донечки. Книги з яскравими обгортками та малюнками неодмінно викличуть зацікавлення.

Тренування навичок читання

Щоб швидко навчити читати, почніть зі знайомства з алфавітом. Важливо розвивати розуміння звуків та вигляду літер. Купіть абетку у вигляді книги, пазлів чи паперових карток і зробіть її вивчення веселим, граючи в ігри. Можна прикріпити літери на холодильник чи інше місце на видноті, прикрашати предмети буквами, з яких починається їхня назва. Наприклад, виріжте «С» і попросіть малюка приліпити її до стола. Показуйте дитині вже вивчені знайомі літери на вивісках, рекламних брошурах. Краще починати з голосних, а тоді навчити приголосних. До речі, правильніше буде навчити саме звуків, а не букв - тобто, не літери «Бе» чи «Ве», а звуки «Б», «В».

Наступним кроком повинно стати читання по складах. Спочатку спробуйте навчити простих складів з голосними – «ма», «ба», «то» тощо, комбінуйте один голосний з кількома приголосними. Тільки після засвоєння складів варто переходити до коротких слів.

Не квапте свого учня, не змушуйте читати одразу швидко, головне - правильна вимова і розуміння того, як склади утворюють слова. Допоможе знайомство з римованими текстами - вмикайте дитячі пісеньки, слухайте разом короткі віршики з гарними римами.

Щоб швидко натренувати навички, облаштуйте тихе місце на зразок шкільного класу, де малюк може залишитися наодинці з абеткою, не відволікаючись на телевізор чи ігри. Дайте дитині книжечку і вчіть читати вголос. Будьте поруч і пояснюйте незрозумілі слова, навчіть правильно називати поняття, які малюк вимовляє з помилками. Перечитуйте одні й ті самі історії кілька разів. Практикуючись, майбутній школяр зможе щоразу правильно і швидко повторювати більше висловів.

Методики навчання читання

Навчити правильно читати з азбукою та букварем - найбільш традиційний варіант, однак не найлегший. Вивчення займає досить багато часу і проходить не так швидко, як хотілося б. Цей спосіб використовують у шкільних класах, тож першокласнику не доведеться перевчатися за партою, але він вимагає зусиль і не підійде для раннього навчання. Тому знані педагоги розробили чимало інших технік, які допомагають навчити читати швидко вже у наймолодшому віці.

Метод Монтессорі.Цей метод ґрунтується на тому, щоб швидко навчити спочатку написання, а тоді читання. Серед навчальних матеріалів - вирізані букви та картинки, які малюк обводить пальчиком, одночасно вимовляючи звук. Весь процес проходить у формі гри, букварі та інші посібники не знадобляться. Дитина швидко освоює склади, вчиться складати фрази та речення. Техніку часто використовують у підготовчих класах та дитячих садках. Перевагою однозначно є те, що так можна навчити читати швидко у ранньому віці і усно. Через відсутність стомливих важких вправ навчання проходить легко. Такі ігри допомагають розвивати аналітичне мислення, логіку, тренувати дрібну моторику.

Для методики Монтессорі знадобляться затратні матеріали та багато часу на вирізання карток, підготовку занять. Тому частіше її обирають батьки, які можуть собі це дозволити, або вихователі для занять у великому класі.

Кубики Зайцева.Ще один метод, що не вимагає надважких зусиль і підходить для раннього віку (навчити можна вже з трьох років), - кубики Зайцева. У комплекті йдуть кубики з літерами, а також таблиці та аудіозаписи - все для того, щоб малюк запам’ятовував літери і складав їх у слова, граючи. Кубики можна купити чи виготовити самостійно. Навчити читати цим методом можна швидко, маленький учень вимовлятиме звуки правильно, без запинок, тренуватиме зорове і просторове сприйняття. Динамічні ігри з кубиками особливо сподобаються маленьким непосидам, будуть зручними для дітлахів, які мають проблеми з зором.

Існує й кілька пересторог. Навчаючись за методикою, діти вчать одразу склади, а не окремі звуки, тому у першому класі можуть виникнути заминки, коли доведеться розбиратися саме з фонемами. Найменші крихітки можуть надавати перевагу не навчанню, а грі з кубиками, будуючи з них башти - тому батьки мають докласти зусиль, щоб скерувати процес у потрібне русло.

Спосіб Домана.Цей варіант ґрунтується на запам’ятовуванні слів з раннього віку, може бути використаний навіть до 1-го року життя. Дітлахам показують картки зі словами, вимовляючи написане вголос. Суть в тому, щоб не розбивати слова на склади та звуки, а навчити розуміти їх цілком. Завдяки цьому дитина вчиться читати рано і гарно, швидко розвиваючи пам’ять. Недоліком техніки можна назвати хіба що необхідність великої кількості карток, створення яких вимагатиме у батьків часу.

Батьки можуть обрати один метод або комбінувати різні, підбираючи найефективніше для свого синочка чи донечки. Головне - докласти зусиль!

Кiлькiсть переглядiв: 0